Vybíráme vanu

Koupelnovou otázkou „Být či nebýt“ je určitě – vana nebo sprchový kout a koupelna spojená s toaletou nebo WC odděleně? Velkou roli při rozhodování jistě hraje to, kde jste vyrůstali a na co jste byli zvyklí.

Co se týká vany – určitě vás jako první napadne, kdo si v dnešní době dává denně plnou vanu vody? Za prvé je to drahé a za druhé na to (bohužel) stejně není čas. Takže většinou je vana stejně využívaná jako sprchový kout. Jiná situace je každopádně v rodinách s malými dětmi, tady je vana téměř nutností. Sprchový kout je určitě zdravější a hygieničtější, ale nedá se v něm čabrat a hrát si hračkami. Jak ale děti rostou, také je učíme jiné sprchovací hygieně. A pro starší ročníky má sprchový kout své obrovské plus – žádné překračování okraje vany, což se s přibývajícími roky může nakonec stát opravdu velkou překážkou. No a potom přicházejí ošklivé podzimní a zimní večery, kdy přicházíte domů promrzlí..a tady má horká vana s vonným olejem a svíčkami své relaxační opodstatnění. Samozřejmě bychom neměli opomenout i zdravotní přínos, kdy nám koupele mohou přinést opravdovou úlevu.

vana-v-interieru-kvetin

Takže jak je vidět – vana se prolíná se sprchovým koutem stále dokola a otázka zůstává nevyřešena. Vždy bude existovat pro a proti a vždy se najdou zastánci jak jednoho tak druhého. Naštěstí je na trhu velký výběr van i sprchových koutů, takže rozřešení otázky je čistě ve vašich rukou.

Podívejme se zblízka na vany

Jsou dnes vyráběny z mnoha materiálů – akrylát, plech, kámen, technické materiály na bázi epoxidu a dokonce i dřevo. U kvalitních výrobců se setkáváme s dokonalou povrchovou úpravou, která umožňuje snadnější čistění a některé je možné dokonce jednoduše opravit při nechtěném poničení, když například něco těžkého spadne do vany a poškodí její povrch. A co teprve tvary, oblé, hranaté, šikmé, asymetrické – tady se samozřejmě musíte odrazit od prostorových možností vaší koupelny.

Oblou či hranatou vanu?

Oblou či hranatou vanu?

Krásně vypadají vany stojící volně v prostoru (výrobce Alice je nabízí v moderním i retro designu), a můžete je doplnit baterií stojánkovou z podlahy, např. Maier Flow nebo retro Maier Maxima a celá koupelna tak dostane nádech exkluzivity. A další výhoda – nepotřebujete kolem okraje vany žádné silikonování, což je častou koupelnovou noční můrou, protože ať použijete sebelepší silikon, na věky to není.

Výběr tvaru vany záleží nejvíce na tom, co se vám líbí a jak bude dále koupelna zařízena. Moderní vana v retro koupelně by opravu byla jako pěst na oko. Při výběru vany ovšem také nezapomeňte na výběr vanové baterie, protože ta je vlastně její nedílnou součástí. Dveře se také neobejdou bez zámku a baterie s vanou jsou na tom úplně stejně. Velkou parádu za relativně nízkou investici můžete udělat například s baterií Maier Mini Star nebo hranatou baterií Maier Kuadrat. Výše uvedené baterie jsou baterie nástěnné se sprchovým setem, takže elegantní řešení dva v jednom.

Kromě nástěnných baterií samozřejmě můžete také zvolit baterie podmítkové v kombinaci s napouštěním vany přepadem. Tato varianta je velmi designově čistá a snadnější na údržbu, je ji však potřeba plánovat s předstihem, protože podomítkové baterie se instalují před obkladem.

A tam, kde se nemůžete dohodnout, zda vanu nebo sprchový kout je pak skvělým východiskem skleněná zástěna okolo části vany. Volte opravdu raději sklo, nejlépe čiré a s povrchovou úpravou, zabraňující usazování vodního kamene a nečistot. Plastový povrch nikdy nemůžete udržet tak čistý jako sklo. Také platí, čím jednodušší, tím lepší. Různé sklápěcí vanové zástěny mívají obvykle horší přístup na úklid, což se časem projeví nevzhlednou barvou a plísní. S ohledem na bezpečnost a kvalitu kování volte sprchové zástěny od renomovaných výrobců.

vanova-zastena

Tip na závěr: při výběru vany si uvědomte, že je to téměř celoživotní záležitost. Vany neměníte každý rok a používáte ji denně. Investujte do kvality. Nestyďte se prodejce zeptat, zda si do vany můžete lehnout. Vy ji budete mít doma a vy byste měli vědět, zda vám její tvar plně vyhovuje.