Vše o výběru sprchového koutu

Vše o výběru sprchového koutu

Zkusme se dnes podívat na sprchové kouty. Jejich nabídka je stejně různorodá jako je tomu i u jiných zařizovacích předmětů. Výběr vhodného sprchového koutu je však mnohem složitější, než např. výběr umyvadla či vany. Je potřeba zvážit mnoho faktorů a technických souvislostí, které mohou být pro laika skutečným oříškem. Případná „nedořešenost“ se mnohdy projeví až v praxi, v době, kdy už je vše hotovo. Jsou k dispozici různé materiály, tvary, velikosti, různé možnosti otevírání, provedení s vaničkou či bez, s dveřmi i bez dveří, kouty rámové či bezrámové, čiré nebo zabarvené sklo…prostě na co jen pomyslíte.

Určitě byste měli zvolit kvalitní materiály, to znamená sklo s úpravou pro snadnější čištění, nikoliv plast a stejně tak je to u rámů, zvolíte-li rámové provedení. Sprchový kout není něco, co se vám za pár let přestane líbit a tak jej prostě vyměníte. Jsou s tím spojené stavební i instalatérské práce.

sprchove-kouty-moderni-koupelny

Typ sprchového koutu

Opravdu důkladně si rozmyslete typ koutu a není od věci vše zkonzultovat s odborníkem. Vám se může zdát, že jste si zvolili dostatečnou velikost a správné otevírání, odborník vás však může přesvědčit o tom, že v takovém koutě budete mít problém se otočit a dveře se třeba ani neotevřou do jejich plného rozsahu. Berte na vědomí, že u sprchového koutu je i 10 cm velký rozdíl. Zkuste si například na zem vytvořit čtverec o velkosti 80×80 cm a chovat se v něm jako byste byli ve sprchovém koutu, zkuste se sehnout na zem pro sprchový gel, umýt si chodidla nebo hlavu tak, abyste se v koutu volně pohybovali…. A poté zkuste „kout“ zvětšit na 90×90 cm. Máte-li jen omezené prostorové možnosti, určitě neslevujte z velikosti koutu a jako nejmenší rozměr zvolte 90×90 cm.

Bez vaničky nebo s vaničkou?

Také je potřeba si důkladně přeměřit a promyslet otevírání dveří. Pokud pouze vyměňujete starý kout za nový, je asi nejlepším řešením kout s vaničkou. Budujete-li nebo rekonstruujete novou koupelnu, pak rozhodně zvažte typ sprchového koutu bez vaničky. Koupelna vypadá větší, prostornější a působí velmi čistým a ničím nerušeným dojmem, protože podlaha je jednolitá a přechází volně do sprchového koutu. Odtok je zajištěn pomocí žlabu, které jsou k dispozici v různých typech, velikostech a možnostech řešení roštu.

Častá obava při rozhodování, zda použít provedení s vaničkou či bez je, zda bezvaničkové provedení je dokonale vodotěsné. Odpověď je ano – při správném provedení je verze bez vaničky dokonce bezpečnější, než s vaničkou.

Jak vybrat sklo

Máte-li dostatečné prostorové možnosti, pak je skvělou variantou sprchová zástěna v prostoru, tzv. walk-in. I tady se nabízí více možností. Sklo může být umístěno „volně v prostoru“, to znamená, že uprostřed je velká skleněná tabule, za kterou se sprchujete a protože okolo sprchové hlavice je dostatečný prostor, voda nestříká nikam mimo sprchový kout. Také můžete zvolit řešení, kdy máme použity dvě skla ve tvaru „L“ a jedna strana tvoří volný vstup.

Sprchových konstrukcí je opravdu různorodá nabídka. Existuje spousta kombinací rámů, volných skel a dveří. V podstatě sprchové sklo se dá umístit do jakéhokoliv prostoru, pak je nutné velmi dobře si promyslet, zda chcete kout s dveřmi nebo jen volný. Dveře jsou také kapitola sama o sobě. Kromě klasického otevírání – na jednu stranu, dvoukřídlé dveře, rohové otevírání, jsou různé možnosti zasouvání dveří – pojezdy schované za rámem nebo viditelné. Při volbě zasouvacích dveří je určitě dobré si připlatit za zpomalovací pojezdy!

Renomované firmy, např. DUKA, také nabízejí různé typy rámů – chrom lesklý či matný, bílý, ale i tmavý. Pak už jen záleží na vás, zvolíte-li čistou linii skla nebo nějaký z nabízených rámů.

Ne všichni by se museli cítit dobře za průhledným sklem a tak existuje také nabídka vytvoření různých ornamentů na část skleněné tabule. Nemusejí to být jen pásky, ale také můžete zvolit květy či jiné obrazce. Kresby mohou být bílé, ale také v chromovém designu. Nemusíte mít obavy, že byste časem design smyli, kupujete-li výrobek od renomované firmy, je vyroben kvalitní technologií a dodržujete-li pokyny na čištění z návodu (např. nepoužívat abrazivní krémy a různé houbičky s drsným povrchem), pak je jeho poškození nemožné.

Rozhodně také volte sklo s úpravou pro snadnější čištění, vyvarujete se tak usazenin vodního kamene a stejně tak mýdlo a šampony budou po skle pak lépe „klouzat“ a nebude docházet k nevzhledným skvrnám. Budete-li volit mezi matným a čirým sklem, doporučujeme vybrat si sklo čiré, které je rovněž méně náročné na údržbu než sklo matné.

Sprchové baterie

Celkový obraz vašeho nového sprchového koutu dotváří sprchové baterie. I zde je velký výběr – nástěnné, podmítkové, termostatické. Rozmyslete si, zda mít pouze ruční sprchu, což by byla škoda, protože ten správný relax vám přinese teprve „déšť“, který se na vás snáší z hlavové sprchy. Hlavová sprcha může být ze zdi, ze stropu nebo také zapuštěná. Například firma Maier nabízí jak hranaté tak kulaté provedení hlavových sprch a to v různých rozměrech, takže je pak můžete snadno přizpůsobit velikosti vašeho sprchového koutu.

Domácí wellness

Můžete si dokonce vytvořit svůj domácí wellness a to tím, že použijete další systémy jako je vodopád, mlha, či různé typy trysek – takto vybavený sprchový kout z vás na konci dne určitě odplaví nahromaděný stres a naladí vás do pohodového rozpoložení. Při výběru vodopádu se na vás z otvoru v hlavové sprše spustí proud vody, který může fungovat také jako lehká masáž. Funkce déšť znamená mírnější proud vody než při klasickém sprchování a je velmi relaxační. Mlha je velmi jemné rozprášení vody, které vás například v horkém létě dokonale osvěží. Sprchový kout pak můžete doplnit tryskami v hranatém nebo kulatém designu a nechat se lehce nebo silněji masírovat po celém těle.

wellness-sprchy-technologie-typy-moznosti

Váš sprchový zážitek pak můžete dokončit chemoterapií – světelnou terapií. Při té na vás v různé intenzitě a časovém intervalu působí vybrané typy barev. Světelná terapie patří mezi metody alternativní medicíny. Používá barvy a světlo k vyvážení energie v lidském těle, a její doplnění po stránce psychické, emocionální, spirituální, i mentální. Nejsou to vyloženě jen barvy, které pomáhají cítit se lépe, ale energie světla, které tyto barvy odrážejí. Každá barva má určitý účinek pro naše zdraví, proto její aplikací můžeme docílit překonání deprese, traumatu, či nemoci. Vyhněte se však levným sprchovým panelům typu „vše v jednom“, které jsou nejen designově již překonané, ale také kvalitativně nevyhovující.

Tip na závěr: při rozhodování o typu, velikosti a umístění sprchového koutu, rozhodně konzultuje svůj výběr se specialistou v koupelnovém studiu