Reportáž z veletrhu ISH 2015. Inspirativní fotky a informace z moderního světa koupelen

Reportáž z veletrhu ISH 2015. Inspirativní fotky a informace z moderního světa koupelen

Ve dnech 10-14 března 2015 se v německém Frankfurtu uskutečnil největší světový veletrh sanitární techniky, vytápění a klimatizací veškerého vybavení, které má určitou spojitost s energií a vodou. Konkrétně se jednalo o veletrh ISH 2015, který s sebou přináší objevení velkého množství inovací hned v několika oblastech. Tento veletrh se koná jednou za dva roky, další ročník proběhne 14. – 18.3. 2017. A jaká byla nejsilnější témata letošního ročníku, která do Frankfurtu přijelo prezentovat několik stovek vystavovatelů?

ISH Water + ISH Energy

Letošního ročníku se účastnilo více než 2 400 vystavovatelů z mnoha různých oblastí. K vidění tedy bylo velké množství inovací a realizací, některé z nich měly dokonce světovou premiéru a téměř okamžitě se staly velmi populární. Rozdělení samotného veletrhu je na 2 hlavní části – ISH Energy a ISH Water. Už podle samotného názvu kategorií je jasné, kterým směrem se každá oblast orientuje. K vidění bylo ale také několik desítek produktů propojujících obě kategorie dohromady.

Sledování aktuálních trendů v oblasti architektury a stavebnictví není snadné. Trendy se neustále mění a inovace přichází. ISH v mnoha oblastech přináší, díky světově proslulým vystavovatelům, velké množství inovací a technologií, které se pro několik dalších let stanou vzorem, udávajícím směr.

Unikátní návrhy koupelen

Právě výstava ISH Water je v současnosti největším světovým showroomem a veletrhem v oblasti koupelnového designu. Spektrum prvků vybavení do koupelen je zde naprosto komplexní a zastoupeno stovkami a možná až tisíci kategoriemi a druhy. Probírala se zajímavá témata jako vícegenerační koupelny, koupelny budoucnosti, zdravotní aspekty v koupelně… a právě zdraví a přeměna koupelny na domácí lázně včetně využití léčivých účinků vody byly žhavým tématem tohoto roku. Rovněž byly představeny nejmodernější technologie v oblasti koupelen, nové pohledy na design koupelen ve spojitosti s praktičností a využitelností prostoru.  Letošní ročník si pro návštěvníky také připravil speciální show s názvem Pop up my Bathroom. Byly představeny čtyři nové koupelnové „scénáře“, které vyjadřují svobodu v koupelnovém designu a venkovním koupání. Tato jedinečná show tak poskytla pohled do různých stylů a i mnoho námětů na vylepšení. K vidění byla např. opravdu originální koupelna pro děti, rodinu či singles.

Zajímavé je také propojení s venkovním prostředím.

 

Vícegenerační koupelny a inovace v pitné vodě

Jednou z hojně probíraných kategorií v oblasti koupelen byly vícegenerační koupelny. Tedy koupelny, které díky svému vybavení budou vhodné nejen pro mladé, ale i pro starší osoby. Jen v Německu totiž více než 70% starších osob považuje svou koupelnu jako nevyhovující. Existuje mnoho inovací, které mohou být do vícegenaračních koupelen využity. Jednat se může například o víceúrovňovou podlahu, protiskluzové plochy ve sprchách, dostatečné množství prostoru pro pohyb, výškově nastavitelné uložení umyvadla a mnohé další inovace, kterých bylo představeno několik stovek.

Také oblast pitné vody a její kvality byla jedním z hlavních témat, na které se zaměřilo velké procento vystavovatelů na ISH 2015. Zejména byla pozornost soustředěna na kvalitu pitné vody a s tím spojenou také kvalitu všech druhů materiálů, které přijdou s pitnou vodou do styku. Materiály mají totiž na kvalitu samotné vody velmi podstatný vliv.

Budoucnost je ve vícegeneračních koupelnách

Budoucnost je ve vícegeneračních koupelnách

ISH Energy zaměřen na úspory

Trendy v moderní architektuře již několik let neustále volají po vyšších úsporách za vytápění. I tomuto tématu se věnoval letošní ročník ISH Energy. Hlavním tématem byla energetická úspora při vytápění, ale nechyběly ani další důležité kategorie. Ty nejsilnější byly například technologické inovace, bezpečnost dodávky tuhých paliv, hybridní systémy nebo systémy s využitím futuristických prvků.

Nejvíce byl letošní ročník ISH 2015 zaměřen na efektivní využívání energie získané z obnovitelných zdrojů. Jednalo se tedy nejvíce o technologie získávající energii ze solárních nebo geotermálních zdrojů, biomasy, tepelná čerpadla. Velké inovace byly představeny také v oblasti využívání odpadního tepla. Díky moderním technologiím lze i s odpadním teplem velmi efektivně pracovat a s jeho využitím ušetřit nemalou finanční částku. Celkově bylo v oblasti technologických aspektů úspor při vytápění domácnosti představeno hned několik velmi originálních a inovativních produktů a myšlenek. Některé z nich rozhodně budou udávat nový směr, kterým se bude tato oblast vyvíjet.

Novinky z ISH Water: