Veletrh Cevisama 2015 přinesl řadu novinek a inspirace

Veletrh Cevisama 2015 přinesl řadu novinek a inspirace

Jeden z nejvýznamnějších veletrhů, který často určuje směr v nových trendech koupelen, obkladů a dlažeb, se konal ve španělské Valencii v únoru tohoto roku. Mimo jiné se zde také představily novinky ze světa glazur, smaltů pro architekturu, skla, střech, nábytku nebo třeba nástroje a vybavení pro obkládání a dláždění. Na nepředstavitelných 120 tisících metrech čtverečních se prezentovalo přes 800 vystavovatelů. Jako největší evropský veletrh keramického průmyslu láká Cevisama řadu mezinárodních zákazníků např. z Ruska, arabských zemí, Nigérie, Severní Afriky, Izraele či Indie.

Unikátní 3D obklady zaujaly většinu návštěvníků

Jako letošní hlavní trend se ukázaly velkoformátové rektifikované (pokládka beze spár) 3D obklady v tlumených přírodních odstínech béžové, bílé a šedé. Pro ty, kteří se o novinky z těchto oblastí trochu zajímají, není jistě 3D obklad žádnou novinkou, ovšem jejich letošní nabídka je doslova fantastická a je naprosto viditelný jejich masivní nástup.

3D obklady dokážou docela změnit nejen vaši koupelnu, ale také kterýkoliv pokoj v interiéru. Např. ve vstupní hale místo použití tapety zkuste změnu a zvolte velkoformátový 3D obklad. Nejen, že budete úplně překvapeni změnou vzhledu původního místa, ale hlavně vstupní haly či předsíně bývají jedny z nejvíce namáhaných prostorů a je daleko jednodušší omýt upatlaný obklad než (třeba i omyvatelnou) tapetu či malbu. Kromě toho dokážou také opticky zvětšit malé prostory. Další využití je však také možné např. v obývacím pokoji třeba za sedací soupravou, v okolí krbu či krbových kamen nebo u jídelního stolu

Design koupelen inspirovaný přírodními materiály je stále velmi oblíbený

Kromě 3D obkladů se také více do popředí zájmu dostávají napodobeniny přírodních materiálů, které jsou v podstatě nerozeznatelné od dřeva, kamene nebo kovu. Na pohled byste určitě nepoznali, o jaký materiál se opravdu jedná a někdy je to těžké i hmatem. I tady je trend velkých formátů – 30x90cm, 30x100cm a dlažby preferují 80x80cm a 60x120cm. Obvykle se jedná o rektifikované – téměř bezespárové – obklady a dlažby, což rozhodně neznamená, že by měl být problém v jejich pokládce v malých místnostech. Zaprvé je místnost hotová velmi rychle a za druhé ji takový formát dokáže opticky zvětšit. Také známý španělský výrobce Porcelanosa nezůstal v novinkách pozadu a představil kromě již zmiňovaných 3D obkladů a napodobenin přírodních materiálů, také obklady, které na pohled velmi připomínají papírové tapety v zajímavých designech.

Výrobci vodovodních baterií, obkladů a dlažeb myslí stále více ekologicky

Dalším z trendů je téma ekologie, to znamená, že spousta obkladů a dlažeb je vyrobeno z recyklovaných a ekologicky snadno odbouratelných materiálů. Kromě obkladů a dlažeb se na ekologii zaměřily také vodovodní baterie. U baterií se jedná převážně o ovládání ekologicky šetrnými elektronickými systémy. Velký boom také zažívá systém Cold-Tres, což je patent, který je na trhu již více než 20 let a jedná se primárně o využití základního nastavení ovládací páky u baterie na studené vodě, ke které se posléze teplá voda pouze přimíchává. Toto nastavení umožňuje dosažení významných úspor ve spotřebě teplé vody.

Novinkou jsou pak kartuše, které dokážou udržet zvolenou teplotu vody i při výkyvech tlaku teplé nebo studené vody, se kterými se setkávají lidé nejen v panelových domech. Oproti klasickým termostatickým bateriím není také nutná instalace filtrů a tak jsou baterie s novými kartušemi jednodušší a ve finále i levnější.

Tipy na novinky

Na stánku výrobce vodovodních baterií Maier byla představena nová „hvězda“ – série IKON, která je k dispozici v povrchových úpravách chrom, zlato a růžové zlato. Nová série má opravdu překrásný, naprosto ojedinělý a nepopsatelný design. IKON však nebyla jedinou novinkou. Jako další byla prezentována baterie KRYOS s kohoutky vybroušenými z velkých krystalů Swarovski a nová oblá série CHIK, která má rovněž variantu s krystaly Swarovski – CHIK DIAMOND.

Na veletrhu se však také velmi úspěšně představily i české firmy. Např. HEATROLL – český výrobce skleněných radiátorů. Unikátní design jejich skleněných radiátorů zaujal pozornost tisíců návštěvníků z oblasti stavebnictví, architektury, vybavení koupelen a interiérů. S velkým zájmem se setkalo především topné těleso Heatroll s “ nízkým objemem vody“. Tento agregát překvapil mnoho profesionálů pro svoji úsporu energie a vysokou účinnost tepla a tepelné pohodlí.

hertroll-cevisama

85% evropských koupelen má pouze sprchový kout

Veletrh také přinesl zajímavou informaci a to fakt, že 85% návrhů evropských koupelen obsahuje jen sprchový kout, což je jistě dáno trendem šetření vodou a požadavkem zvětšení prostoru v menších koupelnách. Z vany se tak stává především designový prvek velkých koupelen. V oblasti van patří mezi novinky produkty řady Krion, které využívají speciálních materiálů (trihybridu hliníku a vysoce rezistentní pryskyřice), což umožňuje jejich tvarovatelnost, jsou tvrdé, ale zároveň příjemné na dotek.

Letošní Cevisama byla zkrátka rozhodně vlajkovou lodí v oblasti mnoha trendů keramického průmyslu. Kromě novinek bylo k vidění také spoustu typů a námětů k vytvoření nových designových prvků nejen v našich interiérech. Již nyní se těšíme na další ročník této skvělé akce.

cevisama-2015-moderni-koupelny