Přehled nejčastějších druhů obkladů do koupelen

Přehled nejčastějších druhů obkladů do koupelen

Většina z nás, když uvažuje nad výběrem obkladů do koupelny, automaticky vybírá mezi obklady keramickými. Existuje však celá řada jiných druhů obkladů. Ptáte se jak vybrat ty správné? Začněte tím, že si zjistíte, jaké materiály jsou dnes dostupné na trhu. Přečtěte si v našem článku o jejich vlastnostech, možnostech a designu.

Koupelny bez obkladů si v dnešní době snad ani nedokážeme představit. Všichni při zařizování nebo při rekonstrukci interiéru toužíme po dokonale vybavených místnostech s osobitým designem. Také design koupelen by měl být ve stejném stylu a duchu, jako zbytek domácnosti. A protože mají právě obklady největší vliv na vybavení koupelen a jejich vzhled, na nejčastější druhy obkladů se zaměříme.

Nejrozšířenějším a také nejvyužívanějším druhem obkladů, které se pro obložení koupelen využívají, jsou bezpochyby keramické obklady. S drtivou převahou v oblibě a prodeji překonávají všechny ostatní druhy. Ale na ostatní druhy obkladů bychom také neměli zapomínat. Třeba právě u Vás se budou do nově zařízeného interiéru hodit mnohem více, než obklady keramické. Každý typ obkladů má své specifické vlastnosti a přednosti. Konkrétně si dnes, kromě keramických obkladů, představíme také obklady skleněné, plastové, korkové a z přírodního kamene. Začněme u keramických obkladů.

Keramické obklady – obrovský výběr materiálů a formátů

Keramické obklady jsou nejdostupnějším druhem s velmi širokou nabídkou variací, formátů a druhů. Dávno pryč jsou doby, kdy na trhu byly k sehnání jen čtvercové dlaždice o rozměru 15x15cm a v pěti základních barvách. Dnešní vzory keramických obkladů mohou mít moderní design, rustikální podobu a také imitují různé materiály, jako dřevo nebo kámen. Velmi oblíbené jsou v současnosti velkoformátové obklady, třeba v rozměrech 25x40cm. Je třeba také počítat s dalšími výdaji, jako je lepící hmota na nalepení a spárovací hmota. Nalepení je vhodné raději nechat na profesionálech. U keramických obkladů je také velmi široká nabídka dekoračních prvků, jako jsou listely, bombata, inzerta a mnohé další. Kombinaci se meze nekladou.

Skleněné obklady – originální volba do moderních koupelen

V současné moderní architektuře je kladen velký důraz především na maximální čistotu a lesk. I nábytek v lesklém a hladkém provedení je dnes velice oblíben a řadou architektů upřednostňován. Přesně tyto trendy splňují skleněné obklady. Pokud chcete být v něčem odlišní a mít originální a stylovou koupelnu, kterou nenajdete jen tak v nějakém bytě či domě, doporučujeme prohlédnout si nabídku skleněných obkladů. Skleněné obklady do koupelny jsou považovány za nadčasové, protože je možné kombinovat je v nepřeberném množství variant.  Odolávají poškrábání a vlhkosti, u kvalitních výrobců je garantována vysoká životnost. Základní variantou skleněných obkladů jsou mozaiky s malými skleněnými čtverečky. V čím dál větší oblibě jsou skleněné dekory, obkladová skla formátem podobná jako klasické keramické obklady a rovněž i velké plochy z litého skla.

Plastové obklady – jedinečné vlastnosti

Kategorie, která za poslední roky zaznamenává obrovský rozvoj. Moderní technologie umožňují dávat plastovým obkladům mnoho různých podob. Vlastnosti plastového materiálu jsou pro koupelny přímo ideální. Vlhkost v koupelnách na plastový materiál nijak nepůsobí. Plastové obklady patří mezi nehořlavé materiály. Jejich životnost je 30-40 let. Díky moderním technologiím povrchové úpravy mohou plastové obklady dosahovat stejných vzorů, jako keramické. Zdravotně a hygienicky nezávadný plastový profil se používá pro jeho snadnou údržbu – obklad stačí omýt nebo otřít. Velmi oblíbenou variantou jsou například mozaikové motivy a vzory. Díky dutinkové stavbě má dobré tepelně-izolační a zvukově-izolační vlastnosti. Používá se samostatně nebo v kombinaci s jinými materiály při dodržování montážního návodu. A pozor. Pro realizaci plastových obkladů do koupelny není zapotřebí žádné lepidlo. Vše je realizováno suchou cestou. Výhodou plastových obkladů je jejich cena.

Obklady z korku – přírodní materiál

Korek je materiál čistě přírodní, narozdíl od plastu, který je uměle vytvořen. I přesto mají spoustu vlastností společných. Korkové materiály jsou odolné vůči plísním a mají dlouholetou životnost. Navíc jsou elastické, takže nárazem se nepoškodí tolik, jako všechny ostatní nabízené druhy. Lepí se pomocí chemických lepidel. Jejich největší devizou je jejich přírodní vzhled. Zatímco ostatní materiály jen přírodní vzhled imitují, korek je přírodním materiálem. Pro vyšší lesk korkových obkladů mohou být opatřeny také vrstvou laku. Nejenže dosáhnou většího lesku, ale snadněji se pak čistí a udržují. Mezi důležité vlastnosti korku, který z něj dělá dokonalý koupelnový materiál je fakt, že je mnohokrát levnější než dřevo a přitom může jako dřevo vypadat. U tohoto materiálu se nemusíte obávat jakéhokoliv poškození vodou a ani prosáknutí. Korek perfektně drží teplo, takže se skvěle hodí i na podlahu.

Obklady z přírodního kamene – nádech luxusu

Jako poslední druh si představíme obklady z přírodního kamene, které jsou ve většině domácností využívány spíše, jako obklad krbů nebo stěn v obývacích pokojích. Mezi nejběžněji používané druhy kamene patří vysoce ušlechtilý mramor a tvrdá žula. Na obkládání se používá i pískovec, travertin, vápenec, břidlice, syenit a různé druhy lomového kamene. Kamenné obklady vnesou do interiéru originalitu a pocit luxusu, a díky svému plastickému povrchu, přírodnímu vzhledu a originalitě každého kusu zvýší estetickou hodnotu každé místnosti, ve které se objeví.
Jejich dominantní vzhled může být využit i v honosných a přepychově působících koupelnách. Třeba bílý kámen působí opravdu elegantně. Větší odolnost povrchu kamene a také snadnější čištění je vhodné opatřit kameny po nalepení vrstvou laku nebo vodoodpudivou impregnací. Kámen je totiž savým materiálem. Vyvarujte se používání agresivních chemických prostředků, které by kámen mohly i přes jeho velkou odolnost poškodit. Chcete-li kamenným obkladům dopřát něco navíc, můžete je pravidelně impregnovat přírodním olejem.