Pozor na levný nekvalitní koupelnový nábytek

Pozor na levný nekvalitní koupelnový nábytek

Koupelny se svou rozlohou řadí k nejmenším místnostem v domácnostech. Ovšem jedná se o místnosti, ve kterých je na malém prostoru mnoho druhů vybavení, které je třeba vybírat s ohledem na praktičnost i design. Vybavení koupelen při výstavbě rodinného domu nebo při rekonstrukci koupelen je bohužel stále podceňováno. Větší důraz je stále kladen na obývací pokoje, ložnice a kuchyně. Do těchto místností bychom nikdy nekoupili nekvalitní nábytek a vybavení. A do koupelen se nákup nekvalitního nábytku také nevyplácí. Proč? Jednotlivé důvody si rozebereme v tomto článku.

Začneme s materiálem pro skříňky

Koupelnové skříňky jsou základním a nejdůležitějším vybavením koupelen, které přímo ovlivňují jejich design a také komfort a praktičnost. Rozhodně nikdo z nás nechce, aby se skříňky po dvou letech začaly doslova rozpadat, sloupávat, ztrácely svou původní krásu a působily opotřebovaně. Bohužel to se velmi často stává. A největší podíl na tom má nekvalitní materiál. Jaký to většinou bývá? Nepříliš kvalitní LTD desky (lamina) nebo MDF desky. Bohužel na první pohled vypadají takřka stejně jako ty kvalitní, proto jako první signál toho, že něco může být špatně, je podezřele nízká cena. U značkových výrobců koupelnového nábytku by však neměl být problém.

Myslete na vlhkost

Musíte myslet i na to, že koupelny jsou místnostmi s nejvyšší koncentrací vlhkosti vzduchu z celé domácnosti. A to i v případě, že mají vyřešené odvětrávání. Vlhkost vzniká při koupání, při umývání rukou a drží se v místnosti dlouhodobě. A právě vlhkost způsobuje nejčastěji poškození nábytku a jeho opotřebení. Pokud pronikne do struktury materiálu, začne nábytek rychle ztrácet své vlastnosti a půvab. Vlhkost vzduchu v koupelnách se často pohybuje i přes hranici 70% a do některých nekvalitních druhů nábytku začíná pronikat velmi rychle.

Rozdíly v deskových materiálech

Obecně pro výrobu jakéhokoliv nábytku do interiéru se v současnosti využívají deskové materiály. Konkrétně se jedná o desky LTD desky a MDF desky. LTD desky jsou klasickým druhem dřevotřískových desek, vyrobených z takzvaných hrubých třísek, které se lisují společně s pojidly a vzduchem. Vzduchu uvnitř desek je velké množství a vlhkost se může poměrně snadno dostat až dovnitř. Nábytek začne ztrácet své vlastnosti nikoliv opotřebením na povrchu, ale slábnutím a vlhnutím zevnitř. U MDF desek jsou využívány dřevní vlákna namísto třísek. Výsledkem je minimum vzduchu uvnitř desek. MDF desky jsou navíc opatřeny i mnohem kvalitnější povrchovou úpravou, kterou tvoří lisované plastové folie nebo dokonce vrstva akrylátu. Takové desky dokáží odolávat více vlhkosti i opotřebení.

Masivní dřevo, jako klasický materiál

Jako klasický materiál je pak označováno masivní dřevo. Výhody masivního dřeva jsou hned v několika oblastech. Začneme s designem. Struktura přírodního dřeva se dá snadno imitovat, ale nábytek vyrobený z masivních dřevin je originál v každém kusu. Nikdy nenajdete nábytek s totožnou strukturou dřeva. Masivní dřevo má také větší odolnost proti poškození, zejména pak tvrdší dřeviny, jako je javor, dub, třešeň, ořech olše nebo exotické dřeviny. Jako povrchová úprava postačí jen lak na dřevě, který zabrání pronikání vlhkosti.

Můžete volit i koupelnový nábytek na míru

V každé koupelně je při zařizování maximální snaha o úsporu místa. A proto je velmi důležité, aby skříňky dokonale zapadly do celkového konceptu koupelen. Pokud budete vybírat kusový nábytek, velmi často se stane, že vám zbude několik desítek centimetrů volného místa, do kterého už se ale další skříňka nevleze. Buďto strávíte mnoho času a úsilí reorganizací nábytku v koupelně, nebo zvolíte efektivnější variantu. Tou je výroba koupelnového nábytku na míru. Tedy zakázková výroba přímo na míru ke konkrétním dispozicím koupelny. Je to sice mnohdy dražší varianta, než nákup kusového nábytku, ale zase máte jistotu maximálního využití každého koutu v koupelně.