Kreativní svět mozaik - popusťte uzdu své fantazii

Kreativní svět mozaik – popusťte uzdu své fantazii

Když přemýšlíte o nové koupelně nebo rekonstrukci staré, určitě vám její plánování zabere spoustu času – prohlížení časopisů, hledání na internetu, procházení různých koupelnových studií i velkoobchodů. Všude se líbí něco, ale jak to zkombinovat a hlavně – co vymyslet, ať nemáte stejnou koupelnu jako váš soused nebo kolega z práce. Stává se to samozřejmě velmi často, protože když vidíte „vyšperkovanou“ koupelnu někde ve studiu, je velmi lákavé si tento nápad zkopírovat domů…. a logicky to tak udělá každý další návštěvník. Jedna z nejčastějších chyb je, že si lidé vyhlédnou vysněnou koupelnu nebo interiér v časopise či v koupelnovém studiu a pak si ji „naklonují“ do svého bytu či domu. Rozčarování z výsledku pak bývá veliké. Každý prostor je jiný, něco, co se vám jinde líbí bude u vás vypadat nepěkně a nemístně. Je vhodné se vždy při výběru poradit s odborníky.

Mozaiky vytvoří nádech luxusu nejen v koupelně

Jedním ze způsobů, jak učinit prostor originálním, je využít mozaiky. Někdy stačí do koupelny, která se vám líbí, vložit pruh mozaiky – svisle, horizontálně, vedoucí od stropu po podlaze nebo jen nad umyvadlo. Dosáhnete úžasného výsledku a vaše koupelna tak dostane úplně jiný vzhled a šmrnc. Prvky mozaiky můžete rovněž začlenit i do ostatních místností v bytě či domě, možností jak udělat Váš interiér originální je tak nepřeberné množství.

Zkonzultujte však váš záměr s odborníky, ať výsledek není více ke škodě než ke kráse. Pozor – odborníkem není myšlen prodavač v koupelnovém studiu. Zjistěte si reference, jaké návrhy a realizace příslušná firma dělala a kdo konkrétně ve firmě je vytvářel. Mnohdy si koupelnová studia nechají vytvořit návrhy od architektů, na jejich webových stránkách vypadají krásně, reálně vám však v prodejně bude radit někdo, kdo designu a architektuře vůbec nerozumí.

Tip: nebojte se mozaik, je jednoduché s nimi pracovat! Nepotřebujete žádné speciální nástroje a můžete si je snadno k obkladům a dlažbě doladit tón po tónu anebo zvolit právě mozaiku jako dominantní prvek, který bude z celé koupelny vystupovat do popředí.

Mozaiky jsou obvykle k dostání na platech 30×30 cm s papírovým podkladem nebo na síťce. To znamená, že si je můžete jednoduše nastříhat nůžkami do požadovaných tvarů a velikostí. Co je naprosto skvělé – užití mozaiky na oblých tvarech. Obložení vany, sprchového koutu, různých zákoutí by bylo s klasickým obkladem téměř nemožné. A navíc si můžete vytvořit naprosto originální doplněk – třeba obložit mozaikou krabičku na kapesníky.

Malé domací SPA? Proč ne!

Kromě klasického obložení však můžete využít mozaiku např. na vytvoření svého malého domácího SPA. Je známá věc, že chůze po trávníku a nerovných plochách je velmi zdravá, protože ploska nohy obsahuje velké množství reflexních bodů. Nejedny lázně nabízejí chůzi po kamenech ve střídavě teplé a studené vodě. Vy si můžete vyrobit takovou kamennou podložku třeba u vany nebo umyvadla a to pomocí mozaiky, vytvořené z oblázků. Výrobce TIBA nabízí oblázkové mozaiky v různých barevných variacích od bílé přes barevné mixy po černou.

tiba

Překrásně také vypadají mozaiky skleněné, ať už ze skla čirého, matného nebo s různými ornamenty. Klasickými kamennými, mramorovými nebo travertinovými mozaikami určitě nemůžete nic zkazit, ale ne do každé koupelny či kuchyně se hodí. A upřímně – kamenná mozaika v okolí místa, kde se vaří a peče není právě tím nejvhodnějším obkladem, protože tento materiál bývá velmi porézní a spáry mezi kostičkami obvykle také nejsou nejmenší. Když jsme u spár – užitím spárovací hmoty můžete mozaice dodat ještě větší lesk anebo ji také špatně zvoleným odstínem naprosto „zabít“. Volte tedy odstíny v barvě mozaiky nebo raději tmavší. Skvělou variantou je také užití epoxidových spárovacích hmot, v nabídce jsou i perleťová!

Tip: mozaiky se výborně hodí také na podlahu. Dokonce můžete mít koupelnu celou z mozaiky a vypadá to skvěle a neotřele!

Jsou mozaiky drahé?

Mozaiky jsou dražší vzhledem k cenám obkladů, ale budete-li z nich tvořit pouze pásy či dekorační vzory, dostanete se přibližně na cenu okrasných listel, které se obvykle kupují na kusy. Také mnoho výrobců, např. Hisbalit, je schopno vám vytvořit barevný mix na míru. To znamená, že vy sami si určíte poměr barev, ze kterých byste chtěli mozaiku namixovat. Mimo barevných mixů si také můžete nechat vytvořit obrazy podle vlastní fotografie či nákresu nebo obrazu. SICIS disponuje také portfoliem hotových obrazů známých měst jako New York, Paříž nebo portréty známých osobností, velmi oblíbená je Marylin Monroe, tady se ovšem podle rozměrů díla pohybují částky od desítek po stovky tisíc.

Marylin Monroe z mozaiky

Marylin Monroe z mozaiky

Tipy: mozaiky nejsou jen v klasických tvarech různě velkých čtverečků, zajímavé je také použití koleček, tvarů šestihranů, válečků nebo 3D mozaik. Ovšem pozor i na ceny – u velmi levných výrobků můžete být po použití spárovací hmoty velmi rozčarovaní – místo efektně vystupující mozaiky můžete získat velkou zaspárovanou plochu s minimálně viditelnými kamínky.

Vstupte do světa okouzlujících mozaik a nechejte rozehrát svoji fantazii, nebudete zklamaní! Pokud Vás mozaiky zaujaly navštivte koupelnové specialisty, podívejte se na mozaiky zblízka a shlédněte řadu hotových řešení na živo v showroomech Glamur v Ostravě a Praze.