Jak vybrat WC

Jak vybrat WC

V každé domácnosti je WC nepostradatelnou místností pro její chod. Bohužel se jedná také o velmi podceňovanou místnost, které při zařizování celého interiéru nevěnujeme až takovou pozornost. Výsledkem může být toaleta, u které až po skončení realizace zjistíme, že nám nevyhovuje. Nezapomínejte že nejdůležitější je správné naplánování.

Základní otázka – samostatné WC nebo spojené s koupelnou?

Tato otázka by vždy měla být položena jako první. Nelze jednoznačně říci, který styl a způsob je lepší, protože i interiéroví architekti využívají oba dva druhy. Záleží tedy na konkrétní zakázce a na dispozicích každé místnosti. Jisté je to, že každý způsob má své výhody a nevýhody. Abyste se dokázali správně rozhodnout, který způsob je ideálním řešením konkrétně pro váš domov, je zapotřebí tyto přednosti a zápory znát. Spojená koupelna s WC opticky zvětší prostor a celé místnosti můžete dát společný design.

spojena-koupelna-s-wc-moderni-koupelny

Po návštěvě WC není nutné chodit do jiné místnosti za účely umytí rukou. Navíc ušetříte za stavební materiál a práce, které jsou při realizaci oddělených místností důležité. Připravíte se ale o jednu stěnu, na které mohou být police. Oddělené WC jsou zase praktičtější z hlediska možnosti využívání. V koupelně má každý své soukromí na koupání a nemusíte čekat, až se místnost uvolní. I v případě návštěvy je oddělené WC efektivnější. Každý má svůj klid. Ale konečná volba je jen na vás.

Přejděme k samotnému klozetu

Nyní se zaměříme na vybavení, které je pro WC nejdůležitější. Jedná se o klozet, jiným označením také toaleta nebo záchodová mísa. Základně rozlišujeme dva druhy klozetů:

  1. samostatně stojící WC
  2. závěsná WC zabudovaná ve zdi pomocí předstěnového systému (modulu)

Odborníci odhadují, že podíl závěsných WC v západoevropských zemích tvoří kolem 70 % tržního podílu. V České republice se odhad podílu závěsných WC instalovaných ročně na českém trhu pohybuje v rozmezí 20 až 25 %. Rozdíl oproti západní Evropě může být vyvolán více vlivy jako jsou například pozdější vstup dodavatelů závěsných systémů na náš trh, historicky pevná pozice tak zvaných kombi WC stojících na podlaze s keramickou splachovací nádržkou a podobně. Názor, že trend směřuje v naší zemi jednoznačně k závěsných systémům pro WC potvrzují současné návrhy koupelen koupelnových designérů a profesionálních architektů.

Každá varianta WC má své výhody i nevýhody a oba druhy si nyní detailněji popíšeme.

Samostatně stojící WC jsou považována za klasický druh, který se používá dlouhá léta. Má různé možnosti napojení na odpad – spodní, šikmé nebo zadní. Splachovací armatura je volně přístupná, takže případné opravy mohou být snadno vyřešeny. Nabídka velikostí a provedení mísy je pestrá, ale to platí i pro závěsná WC. Samostatně stojící WC jsou v porovnání se závěsnými levnější.

Závěsná WC jsou moderním druhem klozetů. Nesporná výhoda zavěsných WC je jejich design, kdy splachovací armatura je ukrytá ve stěně. To zároveň může být v některých případech i nevýhoda hlavně při poruchách. Revizní otvor pro opravy může být malý a špatně přístupný, doporučujeme si tuto skutečnost zjistit předem zda nebude problém při případné poruše. Mezi další výhody patří tichý chod a úspora vody díky dvojím tlačítkům s různou intenzitou splachování.  U závěsného WC lze nastavit individuální výšku WC podle potřeb uživatelů domácnosti. Pro důchodce budou určitě lepší výše usazená sedátka z důvodu snadnějšího vstávání, pro děti zase nížší apod. Prostor pod mísou je volný, což výrazně usnadňuje úklid. Závěsné WC možno instalovat také do rohu nebo pod okno. Díky závěsnému WC bude koupelna vzdušnější a vzhledově přitažlivější. Na výběr je celá řada modelů tlačítek vč. různých dezénů – plast, kůže, dřevo, sklo apod.

Montáž závěsného WC Grohe Rapid SL:

Sanitární modul GEBERIT Monolith pro WC

Myslete i na šetření vody

Myslete i na ekonomický provoz svých toalet. Standardem v dnešní době jsou dvojité splachovací systémy – tedy spláchnutí po malé a velké potřebě. Rozdíly jsou velké, zatímco u malého spláchnutí je spotřeba vody jen 3 litry, u velkého spláchnutí je toto množství dvojnásobné. Úspory za rok tak mohou být v řádech několika set korun.