Co by jste měli vědět před tím, než se pustíte do rekonstrukce koupelny

Při rekonstrukci koupelny byste měli postupovat podle toho, co všechno chcete změnit. Potřebujete místo na pračku? Žádný problém, ale možná bude třeba vyhodit vanu a namontovat sprchový kout. A co s umyvadlem? Nechte si poradit a přečtěte si několik užitečných rad, ještě než se pustíte do samotné přestavby Vaší vysněné koupelny.

Návrh, projekt koupelny

Prvním krokem před samotnou rekonstrukcí je nákres koupelny minimálně co se rozměrů týče. Ten si buďto můžete zpracovat sami nebo nechat vyhotovit bytovým designérem potažmo stavební firmou. V lepším případě je projekt od architekta, který do projektu zapracuje všechny potřebné údaje jako příčky, odpady, velikost dveří, možnosti větrání apod. a navrhne Vám tu nejlepší variantu, popř. dostupné dispoziční varianty, které jsou možné. Pokud si návrh budete dělat sami, dobře zvažte věci jako:

  • koupelna s wc dohromady nebo samostatně
  • sprchový kout nebo vanu
  • osvětlení v koupelně
  • kde se bude nacházet vyhřívaný sušák na ručníky
  • kam vhodně umístit umyvadlo apod.

Pro starší lidi pak může být důležitá bezbariérová koupelna příp. hydromasáž. U vícečlenných rodin je vhodné přidat další umyvadlo. Fajnšmekři mohou mít v koupelně dokonce i parní saunu. Nechte si poradit. V solidních koupelnových studiích či obchodech s obklady a dlažbami je k dispozici architekt, který dokáže zpracovat Vaše požadavky a dá Vám tak vizuální výstup – 2D/3D model, na kterém bude vykreslen návrh nové koupelny.

Jak může vypadat jednoduchý 3D model Vaší koupelny se můžete podívat níže:

Propracovanější 3D návrh koupelny může vypadat takto:

Samotná rekonstrukce koupelny – kdo provede stavební práce?

Před rekonstrukcí koupelny je samozřejmě nutné zvážit i to, kdo Vám provede naplánované stavební práce. Je zde spousta věcí, na které je třeba myslet, jde totiž o nejnáročnější rekonstrukci ze všech obytných prostor. Jedná se o elektroinstalační práce, mnohdy i přestavbu vodovodního rozvodu, zdění stěn, pokládku podlahových krytin a obkladů, malířské práce, výměnu sanitární keramiky atd. Pro zachování organizovaného a plynulého průběhu úprav Vaší koupelny se doporučuje na celkovou rekonstrukci vybrat jednu firmu, která Vám veškeré stavební práce provede dle smluveného časového harmonogramu. Avšak najít takovou stavební firmu, která Vám rekonstrukci koupelny zhotoví bez průtahů a kvalitně není vždy jednoduché. Jedná se o nemalé finance a rozhodně nestačí si jen prohlédnout webové portály různých firem (i když kvalita webových stránek firem vždy o něčem svědčí). Firmu je dobré si nejprve ověřit v obchodním rejstříku, případně na stránkách o dlužnících, a také si přečíst reference a příspěvky vztahující se k dané firmě.

redesign-koupelny

Před úpravami si na obhlídku Vaší koupelny pozvěte více firem a nechte si od každé vypracovat cenovou nabídku na Vámi požadovanou rekonstrukci koupelny. Prohlídka včetně kompletní kalkulace by měla být vždy BEZPLATNÁ. Takovouto formou se pak vyplatí vybrat tu nejvýhodnější nabídku a při obhlídce koupelny navíc budete mít možnost si ověřit přístup dané firmy.

Pokud máte v plánu oslovit řemeslníky na jednotlivé profese zvlášť, pohlídejte si u každého z nich (ideálně smluvně) dodržení termínů jednotlivých prací, tak aby na sebe navzájem jednotlivé stavební úkony navazovaly. Jak je známo z praxe, většinou řemeslníci mají s termíny problém a to by znamenalo „rozbití“ časového harmonogramu ostatních prací. Určitě však doporučujeme na všechny práce oslovit jedinou stavební firmu, se kterou budete mít smlouvu a v ní budou termíny a veškeré materiály uvedeny.

Pokud jste z Ostravy a hledáte kvalitní firmu na rekonstrukci koupelen, můžeme doporučit např. firmu AkceKaZet s.r.o., která má dlouholeté zkušenosti s rekonstrukcí koupelen v Ostravě.

Umyvadlo

Je nejdůležitějším prvkem v koupelně. Jelikož je nejpoužívanější – je velice praktické, když se bude nacházet pokud možno co nejblíže ke vstupním dveřím, ale ne v dosahu jejich křídla. Standardní šířka umyvadla je 55 – 65 cm. Prostorově úspornější umyvadla mají šířku od 35 cm, k dispozici jsou i umyvadla s velkorysými rozměry až do 120 cm. Okraje umyvadla standardní šíře by měly být od jiných předmětů vzdáleny 10 – 15 cm. Hloubka umyvadla bývá 28 – 50 cm. Před umyvadlem je třeba ponechat alespoň 65, optimálně 90 cm, aby k němu byl dobrý přístup. Pro člověka s průměrnou výškou tak odpovídá montážní výška umyvadla v rozmezí 82 – 85 cm. Umyvadlo může být zavěšeno na stěně, nebo upevněné na pultu, případně na skříňce. Kromě samotné mísy má umyvadlo upevňovací konstrukci, odtokový ventil se zápachovou uzávěrkou a výtokovou armaturu.

Baterie může být stojánková (vsazena do umyvadla) nebo nástěnná (přímo ve stěně). Stojánková baterie se připojuje pomocí hadiček se šrouby na rohové ventily umístěnými pod umyvadlem, nástěnná se osazuje přímo na trubky ve zdi. Baterie jsou nejnamáhanějším prvkem v koupelně, vybírejte proto pouze mezi ověřenými a kvalitními značkami. Při plánování umístění umyvadla také nezapomeňte na místo pro věšení ručníků, případně kelímků na kartáčky apod.

Vana

Je vhodná zejména pro rodiny s malými dětmi a vyznavače lázní. Standardní velikost vany je od 160 do 180 cm s šířkou 68 – 80 cm. Pro člověka vysokého 180 cm je ideální vana s délkou 170 cm, nižším lidem postačí kratší. Rohové vany jsou vhodné do velkých koupelen, v malých zabírají zbytečně mnoho místa. V nabídce jsou i atypické zkosené nebo u nohou zúžené vany, které jsou do malých koupelen nejvhodnější. Jejich cena je však vyšší. Do mimořádně stísněných prostor se vyrábějí vany o šířce 120 cm, v tomto případě je však vhodnější umístit spíše sprchu. Standardní hloubka vany je 41 – 43 cm, pro seniory a osoby se zdravotním postižením je vhodná spíše mělčí vana s šířkou okolo 35 cm. Vana by měla být snadno přístupná k čištění po celé délce, její přední část může tvořit montovaný panel nebo zdivo s obkladem.

Více informací jak vybrat vanu naleznete v našem článku

Sprchový kout

Sprchu ocení zejména senioři, sportovci a lidé vyznávající rychlý životní styl. Její minimální půdorysné rozměry jsou 70×70 cm, pro pohodlné používání by měla mít alespoň 90×90 cm nebo více. Jednodušší údržbu podlahy mají sprchy se sprchovou vaničkou (akrylátovou, ocelovou nebo keramickou). Sprchové zástěny mohou být pevné nebo posuvné, s rámy i bez rámů, skleněné nebo akrylátové. Vybírejte nejlépe vždy takový systém, který má jednoduché drážky, bezproblémový chod, a který se bude dát co nejsnadněji čistit. Sprcha může disponovat i hydromasážním systémem, který spotřebuje podstatně méně vody než hydromasážní vana.

Více informací jak vybrat sprchový kout naleznete v našem článku

Toaleta

Při rekonstrukci koupelny se nejpracněji manipuluje s WC, má totiž největší prostorové nároky na odkanalizování. Může být nainstalováno v samostatné místnosti s šířkou minimálně 80 cm, nebo v koupelně, kde je vzdálenost jeho středové osy a dalšího zařízení alespoň 40 cm. Délka toalety by měla být minimálně 110 cm (u dveří otevírajících se ven) nebo 140 cm (u dveří otevírajících se dovnitř). Mezi okrajem WC a dveřmi otevíranými dovnitř by měla zůstat mezera alespoň 30 cm, mezi WC a stěnou nebo radiátorem před ním alespoň 50 cm. Samotné WC může být samostatně stojící (tehdy třeba rozlišit, zda má mít spodní, šikmý nebo vodorovný přepad) nebo závěsné. V současnosti bývá více preferována varianta druhá. Velmi praktickým doplňkem WC je bidetová sprcha, která umožní zachovat hygienu i ve stísněnějších prostorách.

Více informací jak vybrat WC naleznete v našem článku

Osvětlení

Upřednostněte moderní úsporné LED osvětlení před halogenovými lampami nebo žárovkami. Kromě hlavního svítidla na obou stranách zrcadla ve výši obličeje (nebo nad zrcadlem) se může nacházet i osvětlení pro holení a líčení. Mohou být ale přidány i různé dekorativní typy osvětlení.

Konkrétní typy svítidel vybírejte podle jejich plánované vzdálenosti od vody. Koupelna je v souvislosti s ní rozdělována do čtyř pásem, kde každé pásmo vyžaduje jiné minimální IP krytí svítidla. Vyšší čísla vyjadřují vyšší odolnost proti mechanickému poškození a vniku vody. Nejvyšší IP je 68 – takovéto svítidlo lze pak umístit i pod vodu.

Podlaha

Koupelna je vystavována silnému působení vlhkosti a je proto třeba vybrat vhodné materiály. Hlavním požadavkem při výběru podlahy je, aby byla protiskluzová, tedy bezpečná. Velká pozornost musí být věnována perfektní pokládce, aby se pod ní nedostala voda a vlhkost. Základem je kvalitní hydroizolace zamezující poškození dlažby, obkladů a průniku vlhkosti, čímž se vyhneme problémů s plísněmi ve spárách případně na stěnách koupelny. Na trhu jsou už i pružné hydroizolační stěrky, které šetří čas i Vaši peněženku. Jsou určeny k přímému použití bez nutnosti předchozího ošetření podlahy nebo stěny.

Nejčastěji používaná podlahová krytina v koupelně je keramická dlažba. Praktická a pěkná dlažba má však i své nevýhody – je studená a mokrá je navíc kluzká, což představuje riziko úrazu. Proto je dobré před rekonstrukcí koupelny myslet i na podlahové vytápění.

V koupelně velmi příjemně vyniknou přírodní materiály jako žula nebo mramor. Je to sice cenově náročnější volba, avšak takto obložená koupelna působí luxusně. Mnoho lidí se při rekonstrukci koupelny obává na podlahu použít dřevo, na dnešním trhu již ale existují takové dřeviny, které se bez obav dají použít i v koupelně, např. exotický teak. Ten má specifické vlastnosti, díky kterým spolehlivě odolá vodě, vlhkosti, plísním a navíc nemění barvu.

Další volbou podlahy v koupelně může být PVC. Dnes se již vyrábí kompletní systém PVC krytin, speciálně určených přímo do koupelen. Jde o praktickou podlahovou krytinu, která je pevná a teplá, zejména oproti keramické dlažbě. Abyste se vyhnuli možným problémům se zatékáním vody pod PVC, musíte dbát na profesionální provedení pokládky.

Obklady

Na keramické obklady v koupelně jsme si už zvykli. Na trhu jsou lesklé i matné varianty, s drsnější glazurou i s netradičními vzory. Při vybírání barvy a typu obkladu do koupelny byste ale neměli zapomenout, že tmavé barvy opticky zmenší prostor a naopak, světlé barvy koupelnu zvětší a dodají jí veselejší nádech. V moderních koupelnách se stále více používají i mozaiky, které už nejsou jen keramické, ale lze nalézt také mramorové, skleněné, plastové nebo z nerezu. Sklo-mozaikové obklady se skládají ze čtverečků skla o hraně 1 až 2 cm a jde tak o velmi moderní a snadno kombinovatelný obklad. Dodávají se na buď síťce z polypropylenu, nebo na papíře ve velikosti 30 cm, a to v různých barevných provedeních. Zajímavou mozaiku si však můžete vytvořit i sami ze starých obkladaček. Pokud si chcete přečíst o tom, co je dnes trendy v oblasti obkladů a dlažeb, přečtěte si zajímavou reportáž z veletrhu Cersaie 2014.

Více informací o mozaikách naleznete v našem článku

Tip. Při nakupování dlaždic do koupelny počítejte vždy se spotřebou naměřených obkladů a přidejte navíc rezervu 10 – 15 %.