Chytré tipy pro malé koupelny aneb na malé koupelny s velkou kreativitou

Chytré tipy pro malé koupelny aneb na malé koupelny s velkou kreativitou

Ne každá koupelna bohužel může mít rozměry 5x5m, ačkoliv bychom si to všichni jistě přáli. Koupelny bývají nejmenšími místnostmi v interiéru, snad jen po WC. I v malé koupelně by ale mělo být vše zařízeno s maximálním důrazem na praktičnost a také design. Je to o to těžší, že do malého prostoru se musí vejít velká spousta věcí. Existují ale různé metody a triky, jak elegantně a prakticky zařídit i koupelnu s menšími rozměry. A ty si nyní představíme.

mala-koupelna-s-mozaikou

Vhodně zvolená mozaika může rozzářit i malou koupelnu. Všimněte si většího počtu zrcadel i osvětlení.

Propojením koupelny a WC se ochudíte o stěnu s policema či skříňkou

Častým řešením problémů s koupelnou v malých interiérech je propojení koupelny a WC, kdy vzniká jedna větší místnost. Tento krok je realizován v dobré víře a kvůli zvětšení prostoru. Samozřejmě vznikne větší plocha volného místa. Jenže volného místa, které nelze využít. Místnost sice bude větší, ale z praktického hlediska mnohem méně efektivní. Připravíte se totiž o jednu stěnu, na které by jinak mohly být připevněné poličky nebo skříňky. Skříně postavené ve volném prostranství rozhodně nevypadají elegantně.

V koupelně nechte jen to, co tam být musí

Základem zařizování malých koupelen je začít od nuly. Při zařizování přemýšlejte o tom, které vybavení v koupelně být musí a které by mohlo být jinde. Vana, sprchový kout, umyvadlo, zrcadlo, skříňky a poličky jsou pro koupelny naprostou nezbytností. Všechno ostatní už může být jinde. Nalíčit, učesat a upravit se zvládnete stejně dobře v koupelně, jako třeba u malého kosmetického stolku se zrcadlem v předsíni. A takových rad je mnohem více. Zkuste se zamyslet, zda je nutné do koupelny dávat zbytečně vybavení, které by mohlo být i jinde.

Kam s pračkou?

Originální řešení pračky do malých koupelen :)

Originální řešení pračky do malých koupelen :)

Nikde není psané pravidlo, že pračka musí být za každou cenu v koupelně. Existují i jiné místnosti, kam by se pračka mohla umístit a svůj účel tam bude plnit naprosto stejně. Není třeba si nalhávat, že moderní pračky mají opravdu velké rozměry, ať už jsou plněné shora nebo zepředu. Angličané využívají například pračku v kuchyni, kdy je zakomponována do kuchyňské linky. Jde jen o zvyk, žádná překážka tam není. V kuchyni jsou také vyvedené odpady, je zde přívod vody i elektřiny. Pro umístění pračky tedy žádný problém. Při výběru samozřejmě musíte mít na paměti, že potřebujete pračku plněnou předem. Máte nově realizovanou kuchyni, nechcete do ní zasahovat a jste tedy nuceni umístit pračku do koupelny? V tom případě je vhodnou volbou pračka s horním plněním. Ta má v porovnání s předem plněnými modely mnohem menší rozměry a není třeba okolo ní zanechávat volný prostor.

Využijte triky pro optické zvětšení místnosti

Žádná místnost se nedá nafouknout ani zvětšit mávnutím proutku. Existují však metody, jak dosáhnout optického zvětšení interiéru, které fungují u všech místností. V koupelnách tedy také. Základem by mělo být světlo. Snažte se o maximální přísun slunečního svitu, třeba zvětšením okna. Světlo udělá v koupelně doslova zázraky. K optickému zvětšení místnosti výrazně napomáhají také odrazivé plochy, tedy zrcadla. Snažte se v malé koupelně mít co největší zrcadlo. To nejen opticky zvětší místnost, ale zároveň jej bude moci pohodlně využívat i více osob.

Malá koupelna - velká kreativita | skvělé využití koupelnových doplňků a obkladu z korku

Malá koupelna – velká kreativita | skvělé využití koupelnových doplňků a obkladu z korku

Barvy obkladů a dlažeb bychom měli volit spíše ve světlejších odstínech. Pokud zvolíme tlumené a světlé barvy, vždy můžeme prostor rozzářit barevnými koupelnovými doplňky, které můžeme v různých intervalech obměňovat.

Obklady ve větším formátu

Optického zvětšení dosáhnete také, když budete využívat obklady větších formátů. Klidně rozměry 25x33cm nebo 25x40cm, pokládané na stěnu ve vodorovné poloze.

mala-koupelna-sprchovy-kout

Nezapomínejte ani na využití dekoračních prvků, jako jsou listely, inzerta nebo bombata pro vyšší eleganci koupelen. Při výběru skříněk raději vybírejte skříňky zavřené. Vypadají mnohem více uspořádaně, než otevřené skříně.